Profesyonel Hacamat Ebusadullah | Hirudo Terapi Nedir?

Bu tedavi şekillerinin yapılışı uygulanması ile yapılan tedavi anlamına gelen Hirudo Terapi insanlığın başlangıcından bu yana hekimler tarafından tedavi aracı olarak ta kullanılmıştır.

Sülük tedavisi ile ilgili ilk yazılı kaynaklar M.Ö.15. yüzyılda yaşamış Babilli hekimlerin ilgi alanına girdiğini göstermektedir.

Milattan önce 3. yüzyılda Mısır hekimlerinin vaz geçilmez tedaviyi yöntemleri arasında yer aldığı da bilinmektedir.

Ayrıca m.ö . 2. yüzyılda Ege kıyılarında yaşamış olan hekim Nikandros, m.s 1. yüzyılda Yunan hekim Pliniy ve M.S. 2. yüzyılda yaşamış olan Galen sülük tedavisini yapmışlardır.

İbn-i Sina’nın kitaplarında da sülük tedavisi kitablarında anlatılmaktadır.

Ne yazık ki, 20. yüzyılda tabiattan uzaklaşan insanlık sülük tedavisini ilkel bir yöntem kabul ederek modern tıp literatüründen çıkarmıştır.

Ancak  Amerikalı araştırmacı Roy Sawyer sülüklerin potansiyel tedavi edici etkilerini keşfedip dünyanın ilk modern sülük üretim çiftliğini İngiltere’de Biopharm ismiyle kurarak yeni bir çığır açmıştır.

Hirudo sülük terapisini yaygınlaştırmıştır,Böylece sülüğün tıbbi kullanımı konusunda çeşitli ülkelerde araştırma ve uygulamalar yapılmıştır.

Günümüzde Sülük Tedavisi merkezi..

Günümüzde de sülük tedavisi biyolojik etkileri açısından “benzeri olmayan” bir tedavi yöntemi olarak nitelendirilmektedir. modern tıbbın umudu olmuştur özellikle tramvalarda ödemlerde.

Almanya’da 300′ü aşkın Hirudoterapi yapan Kliniği vardır.

Hirudo Medicinalis, Alman Tıbbi İlaçlar Kanunu’nun (tik) 2.Maddesinin 1.bendi gereği ilaç olarak kabul edilmiştir .

piyasada eczanelerde satışı yapılmaktadır.

Daha sonra ilave edilen 4.madde ile de hazır tıbbi ilaç  olarak tanımlanmıştır.

Bunun enjektöre çekilen bir ilaçtan tek farkı vardır,O da bu ilacın, enjeksiyon şeklinde bizim tarafımızdan değil, Hirudo Medicinalis adı verilen bir canlının sülügün ağzından bizzat verilmesidir  Sadece Avrupa yılda 100 milyon sülük kullanmaktadır.

Amerika’da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000′den fazla üyesi vardır ve 2004′ de Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (fda) sülük tedavisini akredite etmiş ve Avrupa’daki gibi eczanelerde satılmasına izin vermiştir. 

Çinliler kilo ile sülük satışında dünyanın en büyük üreticileri durumundadır.

şimdilerde türkiyedeki sülük üretimi ucuz olmasından dolayı avrupalı ülkeler türkiyeden temin edilmektedir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Hirudo Terapi Nedir? Hizmetlerimiz

Etiketler: hirudo, terapi, nedir?